NVvH voor leden

Verkrijg hier toegang tot exclusieve NVvH ledencontent.

In verbinding

De NvvH wil niet alleen de verbinding met de leden versterken, maar ook de verbinding tussen de leden onderling. Dit doet de NVvH onder andere door het organiseren van congressen en bijeenkomsten, het uitbrengen van het wetenschappelijke tijdschrift en publicaties.

Congressen
Jaarlijks organiseert de NVvH voor haar leden een voorjaars- en een najaarscongres. Het voorjaarscongres - de Chirurgendagen - wordt gehouden op de laatste donderdag en vrijdag van mei. Jaarlijks registreren ruim 1.200 bezoekers het congres. Het najaarscongres wordt gehouden op de laatste vrijdag van november waarbij we jaarlijks ruim 600 bezoekers ontvangen.

Nederlands Tijdschrift voor Heelkunde (NTvH)
Het NTvH is hét maandblad voor snijdend Nederland. Het blad biedt ruimte voor discussie en reflectie, maar ook luchtiger verenigingsnieuws heeft er z’n plek. Daarnaast krijgen ook de laatste ontwikkelingen op wetenschappelijk gebied de aandacht. 

Onze vereniging heeft een archief waarin de relevante papieren documenten van de vereniging zijn opgeslagen vanaf de oprichting in 1902 tot en met 2012. Vanaf 2013 worden alle documenten in digitale vorm bewaard. Het archief wordt beheerd door de archivaris die daarin ondersteund wordt door de archiefcommissie. Archivaris is drs E.B.M. Theunissen die in 2023 dr R.W.H. van Reedt Dortland in die functie heeft opgevolgd.

Het papieren archief is onder klimatologisch gecontroleerde omstandigheden opgeslagen bij het Noord Hollands Archief (NHA) in Haarlem. Er wordt gewerkt aan een inventarisatie die zal worden ingepast in de systematiek van het NHA. Het archief bevat talloze historisch interessante documenten zoals notulen van bestuurs- en commissievergaderingen en ook correspondentie tussen en over personen en soms felle discussies over benoemingen, financiële zaken en andere beleidskwesties. Een beperkt deel van het archief dat in het NHA ligt opgeslagen is openbaar toegankelijk. Om toegang te krijgen tot het niet openbare deel is toestemming nodig van de archivaris. Een verzoek tot toegang tot het archief kan worden ingediend bij het bureau.

Het digitale archief vanaf 2013 berust bij het bureau. Dit deel van het archief is opgeslagen in een digitale mappenstructuur waarbinnen gezocht kan worden. Of hier behoefte is aan een verdere catalogisering is een punt van aandacht voor de Archiefcommissie.

Archiefcommissie

drs. E.B.M. Theunissen (archivaris en voorzitter)
dr. R.W.H. van Reedt Dortland (commissielid)
dr. E. de Jong (commissielid)
drs R.A. Cohen (commissielid)
dr. D. A. Ligtenstein (commissielid)

Het Historisch Genootschap Heelkunde (HGH) is in 2001 als werkgroep opgericht met als doelstelling de historische bewustwording van de Nederlandse chirurgen te bevorderen door het ontwikkelen van activiteiten op het gebied van de geschiedenis van de geneeskunde en in het bijzonder van de chirurgie in Nederland.  Daarnaast wil het Historisch Genootschap de chirurgische geschiedenis bewaren en toegankelijk houden voor de generaties die na ons komen.

Het HGH stimuleert en ondersteunt het uitvoeren van historisch onderzoek door leden van de NVvH en organiseert symposia met medisch historische onderwerpen. Jaarlijks is er een Buitendag waarbij een bezoek wordt gebracht aan medisch historische interessante plaats.

Het lidmaatschap van het HGH is open voor ieder lid van de NVvH, zonder kosten.

Het bestuur van het Historisch Genootschap Heelkunde:

  • Dr Frank IJpma, voorzitter
  • Drs Mariska Scheuer, secretaris
  • Drs Evert Theunissen, archivaris NVvH, bestuurslid

Netherlands Society for International Surgery (NSIS)
Van de 8 miljard mensen op de wereld, hebben 5 miljard geen toegang tot veilige chirurgische zorg (zie https://www.thelancet.com/commissions/global-surgery). Vrij vertaald, is dat dé uitdaging waar de mondiale beweging 'Global Surgery' oplossingen voor zoekt. De NSIS heeft als doelstelling om global surgery vorm te geven, o.a. binnen de NVvH. 

Mee doen?
De NSIS is een werkgroep van de NVvH waarbij iedereen met interesse in global surgery zich kan aansluiten voor oa. projecten in binnen- en buitenland, helpen vormgeven van het chirurgische deel van de opleiding voor artsen internationale gezondheid en tropengeneeskunde, nieuwsbrieven etc (zie www.surgicalneed.nl). Neem contact op met een van de NSIS bestuursleden of mail ons op surgicalneed@gmail.com.

Voorgeschiedenis NSIS
De Werkgroep Tropische Chirurgie (WTC) werd opgericht op 28-03-1990 door Willem Nugteren, Joost Horbach en Arie van der Ham. De WTC werd ‘geadopteerd’ door de Nederlandse Vereniging voor Tropische Geneeskunde en Internationale Gezondheidszorg (NVTG). De vereniging is in 1991 ook erkend door de Nederlandse Vereniging voor Heelkunde (NVvH).

Eerste voorzitter Nugteren schreef in 1992 een mooi artikel in NTvH over de doelstellingen van de partij (te lezen via een hyperlink in deze tekst op onze website www.surgicalneed.nl). Andere voorzitters die genoemd moeten worden zijn Hugo Heij en Charles Boissevain en Roeland Voorhoeve. De cursus darmnaden is vernoemd naar Horbach. Van der Ham diende de WTC lange tijd als penningmeester, tot zijn pensionering in 2016. Rond 2014 traden enthousiaste nieuwe bestuursleden toe en werd de naam veranderd in NSIS, Netherlands Society for International Surgery. 

Leden van de NSIS zijn voornamelijk chirurgische specialisten en chirurgen in opleiding met interesse en ervaring in omgeving met schaarse middelen. Velen van hen werkten een paar jaar in 'low and middle income countries' als chirurg of medical officer, en dragen bij aan chirurgische zorg door als chirurg te werken, coördinator, trainer en te onderwijzen.

Global Surgery
Wereldwijd vormen ziekten die chirurgische zorg nodig hebben (zoals trauma, kanker en complicaties bij de bevalling) een derde van alle ziekten op deze planeet. En het is een groeiend probleem. Desondanks zijn er grote verschillen in toegang tot veilige chirurgische zorg. Chirurgie is een integraal onderdeel van een goed functionerend gezondheidszorgsysteem. Iedereen zou toegang moeten hebben tot veilige, hoogwaardige chirurgische en anesthesiologische zorg. Gelukkig ontwikkelt zich in alle landen activiteit om hier samen de schouders onder te zetten. Deze beweging heet Global Surgery. 

Doelstellingen NSIS

(1) bewustzijn creëren voor de behoefte van de chirurgische patiënt in lage- en middeninkomenslanden: lobby voor Global Surgery, 
(2) initiatieven verenigen om de chirurgische gezondheidszorg in deze omgevingen met beperkte middelen te verbeteren, 
(3) waarborgen van de kwaliteit van het chirurgische deel van de opleiding in Nederland voor doctors International Healthcare (voorheen tropenarts).

Activiteiten
In Nederland:  

  • Pleiten wij voor Global Surgery op lokale en nationale bijeenkomsten.
  • Ondersteunen we het unieke opleidingsprogramma in Nederland om arts te worden in Global Health en Tropical Medicine, en assisteren het opleidingsinstituut (OIGT) met de chirurgische onderdelen van de opleiding. (voor meer informatie: KNMG opleiding tot arts internationale gezondheidszorg en tropengeneeskunde).

De praktische chirurgische trainingsactiviteiten omvatten jaarlijkse evenementen zoals:

  • Acute abdomen cursus, inclusief workshop darmnaden.
  • Liesbreuk dag, inclusief hands-on onderwijs. 
  • Basic en advanced flap courses. Wondzorg, huidtransplantaties, lokale flappen en pees hechtingen.
  • Open fractuur cursus, inclusief fixateur externa workshop.
  • Bijdragen aan geneeskunde onderwijs aan verschillende universiteiten in Nederland over Global health/ surgery om studenten te interesseren voor en voor te bereiden op stages in het buitenland.
  • Ondersteunen van publicaties over 'globale chirurgie' 
  • Ontwikkelen van een wereldkaart genaamd Linking Doctors, voor meer samenwerking tussen (chirurgische) gezondheidswerkers, overgedragen aan het Kenniscentrum Global Health.
  • Organisatie van een internationaal symposium over 'Chirurgie in Low Resource Settings' in Amsterdam, 2014. Deze bijeenkomst resulteerde in de Amsterdam Declaration on Essential Surgical Care. 
  • Organisatie van een internationaal symposium Global Surgery, on behalf of the European Network for Global Surgery in Essen Duitsland, 2024. 

In andere landen:
In lage- en middeninkomenslanden helpen we:

  • Bij het verbeteren van chirurgische zorg door lokale artsen en organisaties die hulp nodig hebben (klinisch, onderzoek, organisatie, onderwijs etc.) te koppelen aan experts uit ons netwerk. 
  • Geven we advies over klinische en praktische vragen van artsen in het veld met ons Consult Online-expertpanel via TROIE. 
  • informeren en adviseren we specialisten die in lage- en middeninkomenslanden willen werken over de mogelijkheden en valkuilen. Voorbeeld: Gedragscode. 
  • Bieden we online links naar nuttige boeken en informatie. 

Het bestuur werkt samen met internationale organisaties zoals de WHO, de G4-Alliance, SurgeonsOverSeas, de German Society for Tropical Surgery (DTC) en de International Federation for Rural Surgeons.

Bestuur NSIS
Dagelijks bestuur: Tom Gresnigt (penningmeester), Marije Gordinou de Gouberville (voorzitter), Jonathan Vas Nunes (secretaris)

Alle bestuursleden:


Van links naar rechts: Charissa Rahmee, Rinse Meester, Matthijs Botman, Jurre van Kesteren, Ellen Reuling, Eva Stortelder, Marije Gordinou de Gouberville, Inne Borel Rinkes, Peter Reemst, Pieter Haasnoot, Roeland Voorhoeve, Hanna Hazenberg, Jonathan Vas Nunes. Op de foto ontbreekt Tom Gresnigt. 

 

Neem contact op met:

Gerelateerd nieuws